چاپ
ارسال به دوست

فعالیت ۹۱ هزار و ۵۷۸ واحد دامپزشکی در کشور

معاون تشخیص و درمان سازمان دامپزشکی کشور گفت: هم اکنون ۹۱ هزار و ۵۷۸ واحد اپیدمیولوژیک دامپزشکی اعم از دامداری، مرغداری و کشتارگاه در کشور فعال است که ۵۰ هزار مورد از این واحدها در روستاها و عشایر مستقر هستند.


به گزارش روابط عمومی سازمان دامپزشکی کشور، دکتر خالد خداویردی معاون تشخیص و درمان این سازمان در آیین راه اندازی بخش مولکولی آزمایشگاه دامپزشکی استان یزد با بیان اینکه  ۹۵ درصد صادرات فرآوردهای خام دامی گواهی بهداشتی الزام آور دارند افزود: همچنین ۱۹۰ کارخانه تولید داروهای دامی و بیش از ۶ هزار و ۵۰۰ واحد مرکز بهداشتی و درمانگاه دامی در سطح کشور فعال است .

وی با اشاره ۴ هزار و ۷۸۲ دارو مرتبط با دام و ۷۳ واکسن در حوزه دامپزشکی در کشور  اظهار کرد: دامپزشکی دستگاهی است در حوزه وظایف قانونی خود بیشترین تاثیری گذاری را دارد و با توجه به اینکه بیش از ۱۸۱ بیماری واگیر در این حوزه شناسایی شده لذا نقش مهمی در اقتصاد و تثبیت اشتغال دارد.

معاون تشخیص و درمان سازمان دامپزشکی کشور خاطرنشان کرد: فعالیت دامپزشکی که به منظور جلوگیری از ورود بیماری ها، کاهش ضایعات و افزایش بهره وری مخصوصا در مناطق روستایی و عشایر انجام و باعث کنترل بیماری ها و جلوگیری از ضرر و زیان در اقتصاد می شود.

خداویردی گفت: با توجه به اینکه بیماریهای دامی و به ویژه بیماری های مشترک بین انسان با دام با چهره‌های متفاوت و سرعت بالای انتشار می یابد، لذا در سالجاری و با تغییر فرهنگ مصرف مردم در مواد غذایی باید با آمادگی و با برنامه‌ریزی کامل در بحران ستیزی و همچنین واکنش سریع فعالیت شود.

مدیرکل دامپزشکی استان یزد گفت: هم اکنون بیش از ۱۱۴ نیروی رسمی ، پیمانی، قراردادی در دامپزشکی استان فعالیت دارند و ۴۴ داروخانه و چهار آزمابیشگاه و ۱۸ کشتارگاه دام و طیور در استان وجود دارد.

علی فاتحی‌نیا با بیان اینکه طرح پیش سردگذاری کامل لاشه های دام در تمام کشتارگاه‌های استان انجام می‌شود افزود: طرح ساماندهی و اصلاح کشتارگاه‌های طیور استان ، راه اندازی خط کشتار بوقلمون و اجرای طرح ملی ارتقای کیفیت تخم مرغ بخشی از فعالیت این اداره کل در سالجاری است.

وی اظهار داشت: با توجه به اینکه ۲۴۰ واحد دامی غیرقانونی در بلوار بهمن شهر یزد مستقر شده بود که گلایه شهروندان به کشتار غیر مجاز را درپی داشت، این  واحدها با کمک شهرداری و دیگر نهادهای استان پلمپ شد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان یزد هم در این مراسم گفت:  استان یزد با توجه به محدویتهای آب با تکیه بر منابع محدود در بسیاری از حوزه‌های بخش دام و کشاورزی در رتبه‌های برتر کشور قرار دارد.

سید جمال سجادی پور افزود: استان یزد در حوزه دام سبک جزء استان‌های پیشرو کشور است و در تولید گوشت قرمز دام سبک فقط ۵۰ درصد وابسته به سایر استان است اما در تولید گوشت دام سنگین ۷۰ درصد اضافه تولید وجود دارد.

وی با بیان اینکه در زمینه گوشت بلدرچین و طیور کارهای خوبی در استان صورت گرفته تصریح کرد: استان در زمینه تولید تخم ۵۰ درصد تولید مازاد بر مصرف دارد که به سایر استانها ارسال می‌شود.

همچنین در این مراسم که استاندار یزد و جمعی از مسوولان استان حضور داشتند بخش مولکولی آزمایشگاه دامپزشکی استان یزد راه اندازی شد که برای تجهیز این آزمایشگاه یک میلیارد تومان هزینه شده است.

با بهره برداری از آزمایشگاه  ،تشخیص بیماری‌های ویروسی در داخل استان انجام می‌شود که پیش از این نمونه به استان‌های همجوار ارسال میشد.


  • فایل پیوست :
  • کد خبر: ٢٥٦٤٦٢/
  • ١٤:٤٠ - 1399/07/16/
  • تعداد بازدید: 221
کلید واژه ها